II. MODUL

ČBA Strategické řízení pro vrcholové manažery 

Budoucnost financí

Svět financí aneb zodpovědná cesta k budoucnosti. 

I. část: 1. června 2023

Zodpovídáte-li za správu financí vašeho oddělení či celé společnosti, modul zaměřený na makroekonomický vývoj, fiskální a měnovou politiku, aktivity České národní banky v oblasti dohledu a finanční stability či vliv výše zmíněného na globální akciové trhy vám pomohou dát do souvislosti řadu faktorů ovlivňujících současný a budoucí ekonomický vývoj.

Pohled hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera přiblíží současný ekonomický vývoj a příčiny globální inflace a jeho přednáška se také detailně zaměří na vpředhledící ukazatele ekonomického vývoje, které pomáhají predikovat hlavní ekonomické trendy.

Zároveň se podíváme na možnosti nezávislé měnové politiky v podmínkách tuzemské ekonomiky, na měnovou politiku České národní banky a jak jsme se poučili z období pandemie. "Pohádku" o fiskálně monetárním mixu pro českou ekonomiku si poslechneme od bývalého viceguvernéra České národní banky Tomáše Nidetzkého.

Současný viceguvernér České národní banky Jan Frait přiblíží hlavní aktivity centrální banky v oblasti dohledu a finanční stability, které ovlivňují v poslední době například hypoteční trh díky několika parametrům zaměřeným na příjmy žadatelů o úvěr.

Jak globální finanční trhy reagují právě na základě změn v měnové či fiskální politice nebo na základě vývoje hlavních makroekonomických faktorů, pak detailněji osvětlí jeden z předních odborníků na investice v panelové diskusi, kde budeme sdílet zkušenosti a Vaše názory.

Hosty do panelové diskuse vám brzy představíme.


Lektoři:


II. část: 14. září 2023

Ve druhé části modulu ‚‚Budoucnost financí‘‘ navážeme opět na investice a tentokrát se budeme zabývat krypto aktivy, blockchainem a digitálními měnami. Jaká je budoucnost financí a blockchainu? Budou kryptoměny běžným platidlem nových generací? A jaký je postoj a význam digitálních měn centrálních bank pro komerční bankovnictví? Na to vše nám odpoví Petr Valášek, konzultant v oblasti DLT a blockchain technologie a Zdeněk Tůma, předseda dozorčí rady Československé obchodní banky.

Jak můžeme budovat národní kapitál a co dělat při změně struktury financování firem přes kapitálový trh, o tom budeme diskutovat přímo s prezidentem Burzy cenných papírů Praha Petrem Koblicem.

Neopomenutelnou součástí modulu zaměřeného na finance jsou daně. Jaký je současný daňový systém a jeho budoucí vývoj? Zaměříme se na možné změny ve výdajích a na případné změny v "daňovém mixu". Jak vůbec vypadá současný "zlatý standard", pokud jde o daňový systém v 21. století? Na toto téma budeme hovořit s Jiřím Nekovářem, jednatelem společnosti Euro-Trend, s.r.o.

Na závěr druhého modulu povedeme skupinovou diskusi jejíž hosty Vám představíme v blízké době. Společně si projdeme témata napříč celým modulem, zaměříme se na vaše názory, zkušenosti a dopad současného dění pro vás a vaši organizaci.


Lektoři