Richard Valtr

Podnikatel
Mews


Blízkost k hotelovému prostředí si Richard Valtr nese z rodiny, která v tomto odvětví podniká už od roku 1990. Při studiích si párkrát zkusil práci nočního recepčního, a tato nepříjemná zkušenost později také hrála svou roli při zakládání Mews. 

Po studiích filozofie na UCL v Londýně a práci ve filmovém průmyslu se vrátil do rodného Česka, kde se stal projektovým manažerem několika developerských projektů. Ty vyvrcholily založením pražského hotelu Emblem, kde se Richard staral o celkové projektové řízení - od architektonické a designové stránky až po výběr a nákup materiálů a objektů, které se v hotelu nachází.

Nápad vytvořit Mews přišel ve chvíli, kdy Richard hledal optimální technologické řešení, které by usnadnilo správu rezervací, check-inů a jiných provozních záležitostí právě v tomto nově vzniklém luxusním hotelu v centru Prahy - zjistil přitom, že stávající produkty na trhu nedokážou uspokojit jeho vize. Od prvotního nápadu po realizaci uběhly zhruba dva roky, po které Richard vymýšlel systém, který by dokázal eliminovat potřebu kanceláří a recepce. Na ní totiž jako mladík strávil spoustu času, který by tehdy raději věnoval přátelům.

Systém Mews, jehož název je odvozený od typické britské architektury - soustavy malých domků v jedné řadě, byl vytvořený pro lepší automatizaci manuálních procesů a usnadnění komunikace mezi hostem a hostitelem (recepčním). Od začátku je koncipovaný jako univerzální systém pro použití ve všech světových ubytovacích zařízeních. Nejprve se testoval na Hotelu Emblem a následně se ocitl v prvních hotelích v České republice. Projekt se od roku 2012 rozjel v úspěšný startup, který dnes působí v 85 zemích, má kanceláře ve významných evropských i světových městech (mimo jiné Londýn, Amsterdam, Paříž, Sydney, New York) a zaměstnává přes 1000 lidí.

Richard bydlí v New Yorku, nejraději tráví čas se svou čtyřčlennou rodinou, je vášnivým čtenářem, cestovatelem a fanouškem Arsenalu. Jeho největším koníčkem je však dumání nad tím, jak překonat světové giganty jako Oracle nebo Google.