ČBA Strategické řízení pro vrcholové manažery 

Transformace a podpora českého byznysu

III. Modul / I. část: 12. října 2023

Na domácím poli nás nejvíce zajímá český byznys. Jak posouvat prosperitu České republiky kupředu a kde vzít energii v této nelehké době na druhou ekonomickou transformaci. Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny, nám přiblíží, jaká je role bank a jak můžou pomoci firmám k poskytnutí transformačních investic od výzkumu a vývoje až po prodej vlastních produktů. Budeme hovořit o možných směrech ekonomické transformace a jaké jsou cesty k úspěšné a prosperující budoucnosti České republiky.

Čeká nás jedna z největších transformací průmyslu vůbec. Jaký je současný stav českého hospodářství a stav připravenosti na tuto změnu? Společně s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy České republiky Radkem Špicarem se podíváme, jaké jsou největší výzvy nového normálu v době energetické krize. Opravdu "byznys dospěl"? Transformace z pohledu konkurence, kdo budou světoví hráči a proč? Megatrend – dekarbonizace – hrozba, nebo příležitost? Podíváme se na případovou studii české firmy a jaká je praxe.

Jediný Čech v představenstvu ŠKODA Auto, zástupce nejvýznamnějšího průmyslového podniku v Čechách, pohovoří o rozvoji automotive a přechodu na čistou mobilitu. Jako jedna z mála evropských automobilek má právě ŠKODA Auto více než stoletou tradici. Jak probíhá proces transformace autoprůmyslu na elektromobilitu, jaké jsou změny dodavatelských řetězců a nové obchodní příležitosti, budeme diskutovat s Martinem Jahnem. Jsou technologičtí giganti (Google, Apple, Sony) konkurenční hrozbou?

Na závěr dne povedeme diskusi na téma "Budoucnost Česka". Jak mobilizovat (ve skutečnosti nemalé) české finanční zdroje na to, abychom to zvládli? Má Česká republika jasnou hospodářskou strategii? Jak byste zhodnotili inovační prostředí v České republice? Děláme dost proto, aby výzkum a vývoj byl tahounem ekonomického růstu? Firmy v Česku mají spíše obavy z toho, jak a zda se jim podaří vyrovnat se s Green Dealem, který je hodnocen jako investičně velmi náročný. Domníváte se, že EU nastavila svoje závazky v oblasti boje proti globálnímu oteplování správně, anebo jsou příliš ambiciózní? 


Lektoři:

Tomáš Salomon

Prezident ČBA, Předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny 

Radek Špicar

Viceprezident pro hospodářskou politiku a export 

Martin Jahn

Člen představenstva ŠKODA Auto