ČBA Strategické řízení pro vrcholové manažery 

(De) globalizace - pohledy z výšky 

I. Modul / I. část: 13. dubna 2023

Vzdělávací program ČBA Strategické řízení pro vrcholové manažery uvede garant tohoto programu Miroslav Zámečník a provede nás od počátků globalizace od Myos Hormos, 1. století n. l. až po Šen-čen 2023. Zaměříme se na počátky mezinárodního obchodu, na místa, která měla obchodní a strategický význam tehdy a budou jej mít i do budoucnosti. Které velmoci vidí potenciální ohrožení národní bezpečnosti a které naopak hovoří o mořské Hedvábné stezce, podél níž všichni prosperují?

Navážeme přednáškou Petra Koláře a zaměříme náš pohled na mezinárodní situaci a vývoj.

"Chcete-li mír, musíte být připraveni na válku." (Flavius Renatus Vegetius)

Jaké jsou aktuální vztahy Západu vůči Rusku, ale i Číně. Jaké můžeme očekávat geopolitické důsledky konfliktu války na Ukrajině a kdo z toho bude "těžit" – strategicky i ekonomicky. Jaký bude dopad na mezinárodní instituce a roli velmocí a jaké jsou další současné reálné hrozby pro demokratický svět?

"Všechny civilizace se řídí opakujícími se vzorci. Jejich vznik, vývoj i kolaps určují vždy stejné zákony." S Miroslavem Bártou se zaměříme na vývoj civilizací, co máme společného, jak se liší globální civilizace od těch předchozích a jak jsme daleko od svého konce. 


Panelová diskuse:

‚‚Jak nejlépe adaptovat Česko na měnící se svět‘‘ ?

Hosté:

Helena Horská / Petr Kolář / Miroslav Bárta / moderuje – Miroslav Zámečník

  • Co musí udělat Česko?
  • Jaká je role EU a pozice Česka v ní?
  • Jak podpořit strukturální změnu?
  • Kde nás nejvíce tlačí bota. Jaké jsou zanedbané reformy a co s tím můžeme dělat?
  • Co z toho plyne pro vaši organizaci a pro vás osobně?

Lektoři


I. Modul / II. část: 11. května 2023

Ve druhém dnu prvního modulu se budeme věnovat tématu ESG, ochraně klimatu a energetice. Podíváme se na mezinárodní pohled, co na poli udržitelnosti dělá Evropa a jak na to reaguje Česko. Data, informace a principy uplatňované v rámci ESG doplní čistě finanční pohled na fungování obchodních společností způsobem, který nabídne možnost komplexního pochopení rizik souvisejících s jejich podnikáním.

Zároveň se zaměříme na energetiku a klimatické cíle EU. Naši pozornost budeme věnovat především cenotvorbě a odůvodnění současných vysokých cen energií. Co jsou hlavní drivery energetiky včetně distribuované výroby a energetických úspor? Jaké jsou priority pro českou energetiku a jaký je přímý dopad do firemních cash flow a do investic? Na tato témata pohovoříme se zástupci společnosti ČEZ.

S Janem Romportlem, expertem na AI, nahlédneme pod kapotu umělé inteligence. Může být AI cestou ke klíčovým globálním koordinovaným akcím jakožto jeden z největších technologických průlomů v dějinách lidstva? Proč se radovat i obávat zároveň?

Na závěr prvního modulu povedeme společnou diskusi s lektory, s nimiž jste se měli možnost doposud setkat v tomto vzdělávacím programu. Tento prostor využijeme pro sdílení vašich názorů a zkušeností na uvedená geopolitická témata, jaký je přínos a vliv současného dění pro vaši organizaci a pro vás osobně. 


Lektoři